Czym jest nawadnianie kropelkowe?

Każdy z nas chciałby posiadać piękny i zadbany ogród, w którym rośliny będą obficie rosły, a trawnik będzie równomierny oraz soczyście zielony. Jednak taki efekt nie zrobi się sam. Przede wszystkim dlatego, że ostatnimi czasy lata w Polsce są wyjątkowo suche. Przez co każdy właściciel ogrodu lub sadu musi dodatkowo zadbać o swoje rośliny i podlewać je. Dokonać tego można na wiele sposób. Jednym z nich jest zamontowanie systemu do nawadniania kropelkowego. Sprawdź na czym polega taka forma podlewania, gdzie można ją wykorzystać oraz z jakimi zaletami się to wiąże!

Nawadnianie kropelkowe – co to takiego?

Nawadnianie kropelkowe to jedna z metod umożliwiających systematyczne podlewanie określonej powierzchni. Za pomocą takiej właśnie instalacji możliwa jest dystrybucja niewielkich ilości wody. I to prosto pod krzewy owocowe, kwiaty czy warzywa. W przypadku takiego systemu nawadniania można korzystać z trzech podstawowych metod. Jedna z nich uwzględnia zamontowanie tak zwanej taśmy kroplującej, natomiast w przypadku drugiej montuje się linie kroplujące. Trzecia wykorzystuje natomiast węże kroplujące. Odpowiedni typ nawadniania trzeba dopasować do charakteru upraw. Takie przewody rozprowadzające wodę mogą zostać umieszczone na różny sposób – zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni.

Gdzie zalecane jest stosowanie takiej metody nawadniania?

Nawadnianie kropelkowe to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu można podlać wiele różnorodnych miejsc. Sprawdzi się ono chociażby w przypadku osłonionych upraw, znajdujących się na przykład w większych lub mniejszych szklarniach, jak również w tunelach. Nic nie stoi również na przeszkodzie temu, aby takie zraszacze zostały zamontowane wewnątrz żywopłotów, dzięki czemu będzie możliwe równomierne nawadnianie. Inne miejsca, w których można zainstalować nawadnianie kropelkowe to: przydomowy sad, ogródek, warzywniak, czy też pola uprawne, truskawki, pomidory i borówki. W taki sposób można podlewać chociażby rośliny uprawiane w pojemnikach i donicach na balkonie czy tarasie, jak również ogrodowe skalniaki oraz rabaty. Dobrze jest podlewać w taki sposób pojedyncze rośliny, jak i całą powierzchnię trawnika. Warto również zwrócić uwagę, że taki system nawadniania jest dobry zarówno dla roślin ozdobnych i kwiatów, jak również warzyw i owoców przeznaczonych do spożycia.

Jakie są zalety nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie metodą kropelkową jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Oto najważniejsze zalety, jakie wynikają z faktu zamontowania takiej instalacji nawadniającej w ogrodzie lub na polu uprawnym:

 • oszczędne i racjonalne użytkowanie wody
 • efektywne nawadnianie roślin
 • zwiększenie ilości oraz jakości plonów
 • możliwość dodatkowego dostarczania nawozów mineralnych
 • zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się chorób grzybicznych roślin
 • redukcja erozji gleby
 • optymalne działanie, niezależne od warunków atmosferycznych
 • oszczędność czasu
 • automatyzacja prac wykonywanych w ogrodzie
 • uniwersalność zastosowania na terenach o różnym ukształtowaniu powierzchni
 • podczas podlewania nie są moczone nadziemne części roślin, co zapobiega ich niszczeniu i gniciu

Czy taki sposób nawadniania ma jakieś wady?

Doskonale widzisz więc, że nawadnianie kropelkowe może znaleźć swoje zastosowanie w wielu miejscach. Zamontowanie takiego systemu niesie za sobą naprawdę wiele korzyści – zwłaszcza dla kondycji i wyglądu Twoich roślin. Jednak nic na tym świecie nie jest idealne, również nawadnianie metodą kropelkową. Także w tym przypadku można spotkać się z pewnymi cechami, które niektórzy mogą uznać za wady. Jedną z nich są wysokie koszty finansowe, jakie należy ponieść w związku z montażem takiego systemu nawadniającego. Szczególnie, gdy wybierze się instalację wysokiej jakości. Taki system należy również bardzo uważnie dostosować do rodzaju upraw. Najlepiej sprawdzi się tam, gdzie rosną rośliny wieloletnie, bowiem nawadnianie kropelkowe nie jest mobilne, a instalacja tego rodzaju szybko może ulec zniszczeniu. Na jej obszarze nie powinno się wykorzystywać maszyn, które mogą je uszkodzić. Dodatkowo warto wspomnieć, że taki system nawadniania może szybko się zapychać, trzeba więc pamiętać o regularnym czyszczeniu go oraz filtrowaniu przewodów, którymi płynie woda.

Podsumowanie

Sklepy ogrodnicze oferują obecnie wiele systemów wspomagających nawadnianie naszych ogrodów i trawników. Tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza latem, gdy temperatura jest wysoka, żar leje się z nieba, a opadów deszczu jest jak na lekarstwo. Wtedy nie pozostaje nic innego jak postawić na samodzielne podlewanie. Jednak wizja codziennego biegania po ogrodzie z konewką nie wygląda optymistycznie. Dużo lepiej jest zainwestować w jedną z metod automatycznego nawadniania. Najbardziej efektywną z nich wydaje się być podlewanie kropelkowe. Taki system zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. jego zastosowanie jest powszechne także w Polsce. Nic dziwnego, w końcu jest to duże ułatwienie, które wykonuje za nas ogromną część pracy w ogrodzie.