borówki

Borówka ze względu na płytki i zagęszczony system korzeniowy jest bardzo wrażliwa na brak wody. W okresie wegetacji nawet krótkotrwały okres jej niedoboru poważnie ogranicza wzrost plonu i wielkość owoców krzewu. Aby zapewnić roślinie właściwy wzrost i rozwój należy utrzymać wysoki poziom wilgotności gleby w strefie, w której występuje aktywny system korzeniowy. W polskich warunkach klimatycznych, utrzymanie wilgotności gleby w okresie wiosenno-letnim wymaga stosowania systemu nawadniającego.

Jak efektywnie nawodnić plantacje borówki?

Najbardziej efektywne nawodnienie uzyskamy przy zastosowaniu systemu nawadniania kropelkowego. Ten system to oszczędność w gospodarowaniu energią i wodą i jednocześnie efektywny nośnik nawozu. Dzięki tej metodzie nawadniania woda wpływa bezpośrednio na glebę nie zraszając rośliny przez co znacznie ogranicza możliwość porażenia rośliny chorobami.

 

Linie kroplujące rozkłada się wzdłuż rzędów krzewów. Co ważne, przy zakładaniu systemu nawadniania kroplowego na plantacji borówki to odpowiedni rozstaw kroplowników. Woda wypływająca z emiterów powinna nawilżyć cały rząd krzewów a nie tylko glebę znajdującą się bezpośrednio pod rośliną.  Taki zabieg umożliwia swobodny rozwój systemu korzeniowego borówki. Zalecany rozstaw emiterów to 33 cm na plantacjach znajdujących się na glebach lekkich (gleby o małej pojemności wody) i 50-60 cm na glebach o wysokiej pojemności wodnej.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji borówki. Asortyment dostępny jest w naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy Państwu projekt instalacji. Zapraszamy do kontaktu .

Jak i kiedy nawadniać plantacje borówki?

Po raz pierwszy plantację borówki należy nawodnić bezpośrednio po posadzeniu. Pierwszy rok uprawy jest okresem szczególnej wrażliwości krzewu na brak wody.

W Polsce plantacje borówki wymagają nawadniania, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Częstotliwość nawadniania krzewu uzależniona jest od pogody. W okresach bezdeszczowych powinna być prowadzona, co najmniej raz na 3 dni. Aby ustalić częstotliwość nawadniania warto skorzystać z tensjometru, dzięki któremu łatwo ocenić dostępność wody dla rośliny. Przyjmuje się, że tygodniowa dawka wody dla jednej rośliny powinna wynosić od 10 do 20 l (ilość wody uzależniona jest od pogody i profilu glebowego).

Duże znaczenie w uprawie borówki ma jakość wody. Borówka wymaga gleby o odczynie kwaśnym, dlatego nie powinna być nawadniania wodą twardą - woda o wysokiej zawartości żelaza, wapnia, magnezu i dwuwęglanów).  W przypadku posiadania wody twardej należy ją uzdatnić.