Nawadnianie kropelkowe,kroplowe – porady

W Polsce lata bywają coraz bardziej upalne i gorące. Jednocześnie bardzo często zauważalne są niedobory związane ze zbyt małą ilością deszczu. A w końcu woda jest niezbędna do prawidłowego wzrostu kwiatów, owoców i warzyw, jakie rosną w naszych ogrodach czy sadach. Jednak codzienne, własnoręczne podlewanie upraw może okazać się zadaniem żmudnym i czasochłonnym. Dobrą alternatywą dla takiego trudu staje się zamontowanie zautomatyzowanego systemu nawadniania kropelkowego. Taka instalacja wykona całą pracę za nas, a nasz trawnik, ogród, czy sad będą prezentowały się po prostu niezwykle!

W jakich miejscach można zainstalować taki system nawadniania?

Pierwszą poradą, jaka jest ważna dla osób decydujących się na montaż takiego nawadniania, związania jest z miejscami, w których zamontować można właśnie taką instalację. A jest ich naprawdę wiele, bowiem taki sposób nawadniania jest niezwykle uniwersalny. Przez co sprawdzi się nawet w przypadku podlewania donic czy pojemników, które zostaną ustawione na tarasie lub balkonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poprzez taką metodę nawadniał swój ogród, znajdujące się tam kwiatowe rabaty oraz trawnik, który przez długi czas może być soczyście zielony. Można w taki sposób nawodnić także żywopłoty, krzewy oraz skalniaki. Potrzebna ilość płynów może zostać dostarczona również tym warzywom i owocom, które wzrastają na polach uprawnych lub w sadach.

O czym należy pamiętać, korzystając z nawadniania kropelkowego?

  • Pamiętaj, że istniejący w Polsce klimat nie jest w pełni odpowiedni dla samoczynnego rozwoju roślin. Niezbędna jest w tym aspekcie aktywność, jaką musi podjąć człowiek. W ramach dbałości o wygląd i jakość plonów trzeba pielęgnować uprawy i podlewać je.
  • Postaw na instalację wyróżniającą się wysoką jakością. Być może poniesiesz nieco większe koszty finansowe, jednak taki system nawadniający będzie służył Ci przez dłuższy czas.
  • Zamontowana instalacja musi być jednak systematycznie czyszczona, filtrowana i konserwowana. Zwłaszcza przed zimą należy opróżnić system nawadniający z nagromadzonej tam wody.
  • Dopasuj jednak ilość rozprowadzanej wody do potrzeb, jakie wykazują poszczególne gatunki roślin. Bowiem zbyt intensywne podlewanie wcale nie jest dla roślin takie korzystne. Należy kierować się w tym względzie zasadą złotego środka.
  • Pamiętaj, że najlepszą porą na podlewanie roślin, zwłaszcza latem, jest wczesny ranek lub późny wieczór. Wtedy woda posiada najbardziej optymalną temperaturę.
  • Podlewając rośliny nie powinno się zamaczać ich liści, bowiem może to doprowadzać do ich gnicia i rozwoju różnych chorób roślinnych. System nawadniania kropelkowego pozwala zapobiec tego rodzaju problemom.
  • Mimo, że instalacja nawadniania kropelkowego działa automatycznie, nie możesz polegać na niej w stu procentach. Warto kontrolować stopień nawodnienia roślin, aby nie doprowadzić do pojawienia się kałuż na polu lub w ogrodzie.
  • Podlewając dbaj o środowisko i nie marnuj wody, która jest przecież tak bardzo cenna. Jeśli chcesz być oszczędny oraz płacić niskie rachunki za wodę, możesz postawić właśnie na zainstalowanie nawadniania kroplowego, które jest niezwykle efektywne. Pozwala zaoszczędzić zarówno Twój cenny czas, jak i Twoje pieniądze.
  • System nawadniania kropelkowego może zostać zamontowany na różny sposób. Z jednej strony może przebiegać na powierzchni ziemi, pomiędzy roślinami. Z drugiej strony można zamontować go pod ziemią. Instalacja może być zarówno stała, jak i tymczasowa. System nawadniania kropelkowego może składać się z taśm kroplujących, węży kroplujących lub linii kroplujących, które dostarczają wodę.
  • Co przemawia za nawadnianiem kropelkowym?

Taki rodzaj podlewania związany jest z wieloma korzyściami. Przede wszystkim ogranicza ilość pracy, jaką człowiek musi samodzielnie wykonać w ogrodzie. Z drugiej strony niezwykle ważne jest to, że regularne nawadnianie pozwala utrzymać lepszy wygląd upraw oraz osiągnąć z nich jak najlepsze plony. Jednocześnie, woda wykorzystywana do podlewania, jest stosowana oszczędnie i adekwatnie do potrzeb roślin danego gatunku. Nawadnianie kropelkowe nie wpływa negatywnie na stan upraw, a wręcz przeciwnie, zapobiega powstawaniu różnych chorób i uszkodzeń. Taka instalacja automatyzuje prace wykonywane na polu uprawnym, ponadto można korzystać z niej bez względu na warunki atmosferyczne panujące w danym momencie.

Podsumowanie

Nawadnianie kroplowe to sposób podlewania roślin, kwiatów, krzewów i drzew, który sprawdza się w wielu miejscach. Nawadnianie kropelkowe może okazać się skuteczne na przykład w ogrodach, na polach uprawnych, w sadach, czy też na rabatach. Dzięki temu rośliny mogą pięknie kwitnąć, warzywa szybko rosnąć, a owoce pięknie dojrzewać. Przez to, nawet upalna pogoda, wysokie temperatury i mocne słońce nie są w stanie zniszczyć naszych upraw. Zawsze będą one odpowiednio nawodnione, w zgodzie z ich indywidualnymi potrzebami. Jednak, aby tak się stało niezbędne jest uwzględnienie porad, które zostały powyżej zaprezentowane.