pomidory

Krzak pomidora do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje optymalnych warunków wilgotności podłoża.  Niedobory wodne powodują zrzucanie kwiatów i zawiązków, drobnienie owoców i są przyczyną występowanie chorób fizjologicznych głównie suchej zgnilizny wierzchołkowej na owocach. Zbyt wysoki poziom wilgotności niszczy system korzeniowy, powoduje żółknienie i więdnięcie liści oraz hamuje kwitnienie i owocowanie rośliny.  Zachowanie optymalnej wilgotności podłoża jest, zatem ważnym czynnikiem plonotwórczym w uprawie pomidora.

Jak efektywnie nawodnić plantacje pomidora?

Najlepszym systemem nawadniania pomidora, który pozwala utrzymać optymalną wilgotność gleby w jego strefie korzeniowej  jest system kroplowy. Nawadnianie kropelkowe pomidorów posiada szereg ważnych zalet dla uprawy tej rośliny. Przede wszystkim dzięki temu, że woda z emiterów wpływa bezpośrednio na glebę i nie ma kontaktu z rośliną ogranicza narażenia rośliny na brunatną plamistość liści oraz szarą pleśń. Poza tym system kroplowy to oszczędność w gospodarowaniu energią i wodą oraz efektywny nośnik nawozu.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji pomidora. Asortyment dostępny jest w naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy Państwu projekt instalacji. Zapraszamy do kontaktu .

Jak i kiedy nawadniać plantacje pomidora?

Ilość i częstotliwość podlewania pomidora zależy od okresu uprawy, właściwości podłoża, warunków świetlnych i fazy rozwojowej rośliny. Największe zapotrzebowanie na wodę krzak pomidora wykazuje w okresie kwitnienia, zawiązywania i przyrostu owoców.

Po posadzeniu krzaków na miejscu stałym należy je obficie podlać. Następnie przez okres 2 tygodni nie nawadniać, dzięki czemu roślina wytworzy silny system korzeniowy i stanie się mniej wrażliwa na niedobory wodne w późniejszych fazach rozwojowych.

Do momentu gdy krzak pomidora nie wytworzy owoców należy podlewać go, co 3 dni dużą ilością wody(10-15 l/m2). Ten sposób nawadniania sprzyja dalszemu rozrostowi strefy korzeniowej rośliny. Gdy pojawiają się owoce podlewamy roślinę częściej, (co drugi dzień) mniejszą ilością wody.

Jakie są sposoby nawadniania pomidorów?

  1. Nawadnianie kroplowe: Ta metoda polega na wykorzystaniu systemu kroplowego, który równomiernie nawadnia rośliny.

  2. Nawadnianie ręczne: Polega na regularnym podlewaniu roślin przy użyciu węża ogrodowego lub wiadra.

  3. Nawadnianie zraszaczami: Stosuje się zraszacze, aby równomiernie nawodnić duże obszary z pomidorami.

  4. Nawadnianie z głębokiej studni: W tym przypadku używa się pompy, aby pobrać wodę z głębokiej studni i użyć jej do nawadniania roślin.

  5. Nawadnianie foliowe: Polega na ukryciu roślin w specjalnie skonstruowanej folii, która pozwala na utrzymanie wilgoci i uniemożliwia parowanie wody.

Wybór odpowiedniego sposobu nawadniania zależy od wielu czynników, takich jak wielkość ogrodu, dostępność wody i budżet. Warto dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i możliwościami, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.