Nawadnianie kropelkowe truskawek

Truskawka jest płytko krzewiącą się rośliną. Taki system korzeniowy sprawia, że roślina wymaga regularnego nawadniania. Szczególną wrażliwość na brak wody truskawka wykazuje w okresie od początku kwitnienia do końca zbiorów owoców. Brak nawadniania rośliny w tym okresie prowadzi do przedwczesnego dojrzewania owoców - owoc dojrzewa zanim zdąży osiągnąć właściwą sobie wielkość. Drugim etapem wzmożonej wrażliwości tej rośliny na dostęp do wody jest okres rozrastania się krzaków i zawiązywania pąków kwiatowych (w Polsce - sierpień). Niedobór wody w tym okresie powoduje, więc niższe plonowanie rośliny

Jak efektywnie nawodnić plantacje truskawki?

Najlepszym sposobem nawadniania plantacji truskawek jest system nawadniania kropelkowego. Przewody linii kroplującej rozmieszcza się wzdłuż rzędów roślin. Woda z emiterów wpływa bezpośrednio na glebę nie zraszając rośliny. Taki zabieg znacznie ogranicza możliwość porażenia rośliny chorobami.  Nawadnianie kropelkowe truskawek zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze i zapewnia równomierny dopływ wody do każdej rośliny. Poza tym przewody linii kroplującej można wykorzystać, jako efektywny nośnik nawozu.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji truskawek. Asortyment dostępny jest w naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy Państwu projekt instalacji. Zapraszamy do kontaktu .

Jak i kiedy nawadniać plantacje truskawek?

Po raz pierwszy plantację truskawek należy nawodnić bezpośrednio po posadzeniu roślin.  Jednorazowa dawka wody powinna wynosić 25-30l/m3. Najwyższe zapotrzebowanie na wodę truskawka wykazuje od kwitnienia do końca zbiorów owoców oraz w sierpniu w czasie krzewienia i zawiązywania pąków na następny rok. Truskawki podlewamy rano lub wieczorem. Nigdy nie robimy tego w środku dnia w czasie mocnego nasłonecznienia.