maliny

/blog/czym-jest-nawadnianie-kropelkoweDuże wymagania wodne krzewu wynikają z jego płytkiego systemu korzeniowego oraz z tego, że roślina potrzebuje wody by uwodnić swoje owoce. Szczególną wrażliwość na niedobory wodne malina wykazuje od kwietnia do początku dojrzewania owoców. W tym czasie bez odpowiedniego nawodnienia owoc maliny nie osiągnie właściwej sobie wielkości, czego rezultatem będzie drobny plon!

Jak efektywnie nawodnić plantacje maliny?

Najlepszym sposobem nawadniania krzewu maliny zarówno pod względem praktycznym jak i ekonomicznym są linie kroplujące. System kroplowy to oszczędność w gospodarowaniu wodą i energią, nośnik nawozu i jednocześnie system, który nie stwarza warunków do rozpowszechniania się chorób grzybowych.

Optymalną ilość wody malinie zapewni linia kroplująca z emiterami umieszczanymi wewnątrz przewodu polietylenowego o rozstawie, co 33 – 50 cm i wydajności 2 l/godz. Przewód linii kroplującej rozkładamy wzdłuż rzędu na powierzchni gruntu lub lepiej, na głębokości około 10 cm. Na starszych plantacjach powyżej 3-4 roku zaleca się rozłożenie dwóch linii kroplujących.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji maliny. Asortyment dostępny jest w naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy Państwu projekt instalacji. Zapraszamy do kontaktu .

Jak i kiedy nawadniać plantacje maliny?

Krzew maliny wykazuje szczególną wrażliwość na braki wody od kwietnia do początku dojrzewania owoców.  W tym czasie nawadnianie powinno być prowadzone stosunkowo często, nie rzadziej niż raz na 3 dni.  Przy codziennym nawadnianiu w zależności od pogody dawki wody mogą wahać się od 10 do 25 m3 na hektar. Aby ustalić częstotliwość nawadniania warto skorzystać z tensjometru, dzięki któremu łatwo ocenić dostępność wody dla rośliny. Tensjometr umieszczamy w glebie na głębokości około 15-20 cm w odległości 15-20 cm od kroplownika.

Nie zapominajmy o tym, że w uprawie maliny ważna jest też, jakość wody! Aby posiadać wodę o najwyższej jakość należy ją uzdatnić stosując filtry.