Jak zabezpieczyć ogród przed kretami?

Działalność kretów na działce może być naprawdę uciążliwa. Negatywne skutki zagoszczenia tych szkodników w ogrodzie może wpływać nie tylko na zaburzenie jego wyglądu, ale również na jakość plonów, jakie wydaje. Bowiem krety, przemieszczając się pod ziemią, kopią tunele i przyczyniają się do powstawania uszkodzeń roślin. W wyniku takich działań krzewy ozdobny, kwiaty, a nawet niewielkie drzewa mogą usychać. Ponadto, wynurzając się na powierzchnię, krety tworzą charakterystyczne kopczyki, które skutecznie zaburzają estetykę trawnika i jego symetryczność. Pocieszeniem jest jednak to, że jest kilka sposobów, dzięki którym możliwa jest obrona przed kretami. Sprawdź jakich metod należy użyć w praktyce, aby uchronić swój ogród i sprawić, że gryzonie przeniosą się na inny teren!

Dlaczego warto zamontować w ogrodzie siatkę na krety?

Działkowcy, którzy są zdeterminowani w walce z kretami, posiadają wiele sposobów na wypłoszenie tych szkodników ze swojego podwórka. Jednak najpopularniejszą, i chyba najbardziej skuteczną metodą odstraszania kretów, jest zamontowanie w ogrodzie siatki na krety. Tego rodzaju zabezpieczenie jest skuteczną przeszkodą nie tylko dla kretów, ale również nornic i innych gryzoni, które mogą znajdować się pod ziemią. Jednocześnie siatka na krety wpływa pozytywnie na właściwości i strukturę gleby. Wzmacnia ją, przez co trawa oraz rośliny, jakie na niej rosną bardziej obicie i bujnie. Jest to trwała bariera, bowiem wykonywana jest ze stabilnych materiałów, takich jak metal, czy plastik. Warto jednocześnie zauważyć, że siatka na krety jest metodą ochrony przed tymi szkodnikami, o której warto pamiętać jeszcze przed momentem, w którym krety na dobre zagoszczą w naszym ogrodzie. Dobrze jest zamontować ją już na etapie projektowania ogrodu. Jednak nawet, jeśli wtedy się o tym zapomni nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zainstalować ją, gdy w ogrodzie rosną już jakieś rośliny. Taką siatkę przeciwko kretom kupuje się w sklepach z wyposażeniem ogrodniczym, gdzie sprzedawana jest ona w praktycznych rolkach. Wcześniej należy jednak dokonać wyboru konkretnego modelu siatki, bowiem różnią się one wielkością otworów, jakie się w nich znajdują. Jeśli już podejmie się tą decyzję można dokonać zakupu i zakopywać siatkę w ziemi – najczęściej jest ona umieszczana około dziesięć centymetrów pod powierzchnią ziemi. Taka siatka może spełnić swoją rolę jedynie wtedy, gdy będzie poprawnie ułożona, warto więc zadbać o zamontowanie jej w staranny sposób.

Użyj zapachów, których nie lubią krety!

Jednym z tradycyjnych sposobów na odstraszenie kretów z podwórka jest wykorzystywanie zapachów, których nie lubią te szkodniki. W pobliżu krecich norek można rozłożyć spleśniałe skórki cytryny lub kawałeczki czosnku. Wydzielą one silny zapach sprawiający, że krety nie wyjdą na powierzchnię ziemi. Inne zapachy, jakie działają na nie odstraszająco to na przykład: zapach petów, ryb, nafty albo oleju napędowego. Krety nie znoszą również zapachu ludzkich włosów. Ci nieproszeni goście mają bardzo wyczulony zmysł węchu, dlatego tego rodzaju metody mogą okazać się skuteczne. Jednak zwykle działają tylko przez krótki czas, bowiem krety mają jednocześnie zdolność do szybkiego przyzwyczajania się do pewnych zapachów. Można również używać specjalnych preparatów chemicznych, których odpowiednio skomponowany skład sprawia, że krety uciekają gdzie pieprz rośnie.

Dźwięki, które skutecznie odstraszą te szkodniki!

Krety nie lubią również niektórych dźwięków, czy też odczuwania wibracji i drgań. W ogródku można więc zamontować odstraszacze, które wydają specyficzne odgłosy. Inny, znany chyba wszystkim sposób, to wbicie w ziemię drewnianych patyków lub metalowych prętów, na których umieszcza się puszki. Poruszane przez wiatr uderzają się one nawzajem i wydają odstraszające krety dźwięki. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w ogrodzie dziecięcych wiatraczków.

Skorzystaj z pomocy swoich domowych pupili!

Aby wyprosić ze swojego ogródka nieproszonych gości warto jest skorzystać z pomocy zwierząt domowych, które się posiada. Najlepiej w takiej roli sprawdzą się psy oraz koty, które będą swobodnie biegały po powierzchni, na której działają gryzonie. Koty okażą się skuteczne, bowiem zapach ich sierści działa drażniąco na krety. Natomiast psy biegające po ogrodzie i szczekające, sprawią, że krety będą bały się wyjść na powierzchnię ziemi.

Podsumowanie

Jeśli marzysz o tym, aby trawnik w Twoim ogrodzie był prosty i nieskażony przez kopce będące dziełami kretów, musisz już teraz rozpocząć walkę z tymi szkodnikami. Im wcześniej podejmiesz decyzję z tym związaną, tym większe szanse, że uda Ci się wyprosić z Twojego ogródka takich nieproszonych gości. A jak mogłeś się wcześniej przekonać jest naprawdę wiele sposobów, które pozwolą uzyskać taki efekt. Możesz skorzystać chociażby z darmowych, tradycyjnych metod umożliwiających pozbycie się kretów. Jeśli takie rozwiązania nie są wystarczające, możesz również postawić na nieco bardziej zaawansowane i nowoczesne sposoby. Łącz je, wybieraj te najbardziej skuteczne i ciesz się z uzyskanych efektów.