Na wstępie należy usunąć istniejącą roślinności chwasty, najlepiej stosując odpowiednie środki chwastobójcze. Jeżeli nasza gleba jest zbyt gliniasta, piaszczysta lub uboga w składniki mineralne należy uzupełnić ją substratem torfowym lub warstwą kompostu. Bardzo ważne dla rozwoju trawnika i jego trwałości jest przygotowanie wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej o grubości 10-15cm. Istotny jest także odczyn PH gleby. Najbardziej odpowiedni odczyn to od 5,5 do 6,5 PH. Jeśli odczyn jest niższy należy zastosować wapno węglanowe lub jeśli są to gleby zasadowe należy użyć nawozu zakwaszającego.

Jeżeli podłoże jest mało przepuszczalne, o czym świadczą pojawiające się kałuże ze stojącą wodą przez kilka dni, niezbędne jest drenowanie. Obowiązkowe jest też na typowej glebie gliniastej. Na terenie płaskim możemy zbudować warstwę odsączająca pod całą powierzchnia trawnika. Zbieramy warstwę wierzchnią trawnika, wykopujemy szczeliny do poziomu podłoża nieprzepuszczalnego o szerokości 30 cm w odstępach co 2 cm, zasypujemy je piaskiem, układamy warstwę odsączającą z piasku gruboziarnistego na ok 10 cm, na koniec układamy warstwę urodzajno- nośną gleby. Godnym polecenia a zarazem niełatwym sposobem drenowania, jest zastosowanie systemu rurek drenarskich. Wykonanie takiego systemu radzimy powierzyć profesjonalnej firmie.

Glebę pod zakładany trawnik należy dokładnie przekopać na około15-20 cm szpadlem lub glebogryzarką. Następnie powierzchnię gleby należy dokładnie wygrabić, tak aby rozbić bryły ziemi. Po wyrównaniu powierzchni należy ubić podłoże, najlepiej stosując lekki walec. Wałowanie należy wykonać w dwóch prostopadłych kierunkach „na krzyż”. Następnie ziemię należy obficie podlać. Tak przygotowaną glebę powinniśmy pozostawić na okres co najmniej 2 tygodni aby osiadła i ułożyła się.

Na tak przygotowanej glebie zalecamy stosowanie specjalistycznych nawozów trawnikowych sztucznych np. Nawóz do trawników Grassy Rolimpex Nasiona S.A., a w szczególności przedsiewnie nawozów organicznych np. Naturalny Nawóz Ogrodniczy - Obornik o Zapachu Waniliowym Rolimpex Nasiona, który stanowi specjalną mieszankę z ferm drobiarskich Warmii i Mazur. Obornik ten przeznaczony jest pod wszystkie rodzaje upraw, a szczególnie zalecany w ogrodach warzywno-owocowych, w uprawach krzewów ozdobnych, drzewek i trawników. Użyźnia glebę, a rośliny regulują wg potrzeb pobieranie składników pokarmowych. W celu wyeliminowania specyficznego zapachu nawozu dodano substancję aromatyzującą - wanilię. Można go stosować od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ze względu na naturalny, organiczny i łagodny charakter działania oraz łatwą przyswajalność poszczególnych składników pokarmowych przez rośliny, nawóz ten gwarantuje uzyskanie wysokich plonów o dużych walorach jakościowych i ekologicznych przez cały okres wegetacji.

Ostatnim etapem przed przystąpieniem do siewu jest dokładne wyrównanie powierzchni grabiami wzruszając glebę nie głębiej niż na 5 cm.