papryka

Papryka należy do roślin wymagających dużych ilości wody. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność roślinę należy regularnie nawadniać. Największą wrażliwość na brak wody papryka wykazuje podczas kwitnienia i zawiązywanie owoców (w Polsce lipiec i sierpień). Niedobory wody w tym okresie powodują choroby fizjologiczne rośliny a przez to realnie zmniejszają plon z plantacji.

Jak efektywnie nawodnić plantacje papryki?

Najbardziej efektywne dostarczanie wody zapewni papryce  system nawadniania kroplowego. System kropelkowy to oszczędność wody i energii oraz możliwość podanie roślinie odpowiedniej ilości składników pokarmowych.

Przewody nawadniające układa się na gruncie pod ściółką z folii PE/słomy lub w przypadku agrowłókliny - na jej powierzchni. Woda dzięki tej metodzie dostarczana jest bezpośrednio w pobliże systemu korzeniowego papryki. Dzięki temu rośliny nie są zraszane a co za tym idzie są mniej narażone na choroby grzybowe zwłaszcza szarą pleśń.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji papryki. Asortyment dostępny jest w naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy Państwu projekt instalacji. Zapraszamy do kontaktu .

Jak i kiedy nawadniać plantacje papryki?

Po raz pierwszy plantację papryki należy nawodnić bezpośrednio po posadzeniu, dawka wody powinna wynosić wtedy około 10 litrów na m2. Kolejne regularne już podlewanie papryki rozpoczynamy w okresie kwitnienia rośliny, nawadniając plantację dawką wody 10-15 litrów na m2.

Aby właściwie określić moment rozpoczęcia nawadniania papryki warto skorzystać z tensjometru (nawadnianie rozpoczynamy kiedy potencjał wodny gleby wynosi od -40 do -50 kPa). Urządzenie będzie pomocne również w określeniu częstotliwości podlewania rośliny. W nawadnianiu bez stosowania tensjometrów należy kierować się zasadą, że na glebach lekkich wskazane jest stosowanie częstych ale niewielkich dawek wody, a na glebach cięższych dawek większych o mniejszych częstotliwościach ich podawania. Następnym okresem wzmożonej wrażliwości rośliny na braki wodne jest okres zawiązywania owoców i ich intensywnego wzrostu – w tym okresie również stosujemy dawkę wody oscylującą w granicach 10-15 litrów na m2.

Uwaga: Ze względu na to, że papryka jest rośliną ciepłolubną nie powinna być zraszana zimną wodą! Woda do podlewania rośliny powinna pochodzić ze zbiorników, w których woda może się wcześniej ogrzać.