Zraszacz

Aby ogród czy działka zawsze były dobrze nawodnione i doskonale się rozwijały także w okresach, gdy nie pada deszcz, warto wyposażyć je w odpowiednio dopasowane systemy nawadniające. Jednym z najpopularniejszych sposobów dostarczenia ogrodowi czy trawnikowi wody są zraszacze, które należy wybierać pod kątem indywidualnych potrzeb konkretnego terenu czy znajdującej się na nim roślinności.

Zraszacze ogrodowe pozwalają na zadbanie o bujną roślinność także wtedy, gdy pogoda nie sprzyja ogrodnikom lub działkowcom. Bardzo często w sezonie wiosenno-letnim jest bardzo sucho, rośliny nie mają więc dobrych warunków do rozwoju czy obfitego plonowania. Dobrze jest więc zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Do niedawna większość właścicieli ogrodów decydowała się na ręczne podlewanie za pomocą konewki czy węża ogrodowego. Jednak taka forma dostarczania roślinom wody była nie tylko uciążliwa, ale dosyć kosztowna. Sporo wody trafiało do gleby zupełnie bez potrzeby, a co za tym idzie – takie nieprzemyślane podlewanie generowało wiele kosztów, których można uniknąć. Dzięki nowoczesnym, doskonale zaprojektowanym zraszaczom, można zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia ogrodu czy działki bez obaw o wysokie rachunki. Co więcej, dzięki zraszaczom ogród praktycznie podlewa się sam. Nawet, jeśli pogoda jest bezdeszczowa i pojawia się susza, w naszym ogrodzie możemy mieć bujną, soczystą, odpowiednio nawodnioną roślinność.

Spory wybór zraszaczy ręcznych

Rodzajów zraszaczy jest całe mnóstwo, wybór konkretnego urządzenia powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, a także od możliwości finansowych. W ofercie producentów można bowiem znaleźć zarówno proste i niedrogie urządzenia, jak i mocno rozbudowane systemy nawadniające, które sprawdzają się przede wszystkim w dużych sadach i ogrodach. Osoby, które wybierają zraszacze, mają do wyboru przede wszystkim modele ręczne, stacjonarne oraz kompleksowe systemy nawadniające. Zraszacze ręczne to różnego rodzaju końcówki, które zakłada się na węża ogrodowego i które następnie podczas podlewania należy trzymać w dłoni. Końcówki mogą być różne, jednak ich głównym zadaniem jest rozpraszanie strumienia wody. Zraszacze ręczne mogą być dostępne w formie dysz lub pistoletów, które są zdecydowane łatwiejsze do trzymania w rękach.

Zraszacze statyczne i obrotowe

W odróżnieniu od zraszaczy ręcznych, przenośne zraszacze stacjonarne można ulokować w wybranym miejscu ogrodu, dzięki czemu będą one same nawadniały wybraną przez nas powierzchnię. Spośród zraszaczy stacjonarnych wyróżniamy przede wszystkim statyczne i obrotowe. Zraszacze statyczne działają cały czas w jednym kierunku, podczas gdy obrotowe nieustannie się poruszają, podlewając spory obszar wokół siebie. Rodzaj zraszaczy warto dobierać indywidualnie do konkretnych potrzeb roślin i terenu. Przykładowo, na okrągłym trawniku najlepiej sprawdzą się zraszacze obrotowe, jednak już na kwadratowej czy prostokątnej powierzchni lepszym rozwiązaniem będą zraszacze wahadłowe, które zapewniają odpowiednią ilość wody także w miejscach, do których zraszacze obrotowe nie docierają. Największą zaletą wszystkich zraszaczy jest możliwość regulowania powierzchni, na jaką maja trafiać, a także pewność, że zarówno przy samym zraszaczu, jak i na najdalej położonej powierzchni, do której sięga, spada dokładnie taka sama ilość wody. Dzięki zastosowaniu zraszaczy można więc mieć pewność, że cały teren będzie nawodniony na takim samym poziomie. Nie trzeba się obawiać, że będą miejsca zbyt suche i takie, gdzie wody będzie zdecydowanie zbyt wiele.

Zraszacze o nieregularnym kształcie

Czasem jednak trawnik czy ogród mają bardzo nieregularny kształt i trudno w nich jest zastosować któryś z klasycznych modeli zraszaczy. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być zraszacz o zmiennej geometrii, który bez problemu nawodni dużą i najbardziej skomplikowaną pod względem kształtu powierzchnię. Zawsze więc pamiętajmy, by przy wyborze zraszacza nie kierować się reklamami czy zapewnieniami producentów, ale przede wszystkim potrzebami naszego ogrodu – jego wielkością, kształtem, wysokością roślinności i jej indywidualnym zapotrzebowaniem na wodę. W przeciwnym razie nawet najlepszy system nawadniający nie spełni swojego zadania w stu procentach.

Gdzie sprawdzą się mikrozraszacze?

W ogrodach i na działkach, gdzie powierzchnia d podlania nie jest zbyt wielka, dużą popularnością cieszą się mikrozraszacze. Są to bardzo niewielkie systemy, składające się z modułowych części, które można zestawiać dowolnie w zależności od indywidualnych potrzeb. Mikrozraszacze można stawiać na specjalnych szpilkach bądź też zawieszać na instalacjach znajdujących się w powietrzu i tworzyć dzięki temu systemy nawadniania kropelkowego. Mikrozraszacze są bardzo wygodne w użytkowaniu i funkcjonalne, nie wymagają dużego ciśnienia wody, nie zużywają jej też zbyt wiele. Doskonale sprawdzają się więc do podlewania ogrodów, działek, skwerów czy większych powierzchni zielonych w sytuacji, gdy trzeba dbać o ilość zużytych litrów.