Nawadnianie aronii

Uprawa aronii cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli przydomowych ogródków, sadów i działek. Jest to krzew dosyć prosty w uprawie, a jego owoce mają całe mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Zanim zdecydujemy się na jego uprawę, warto jednak zdobyć nieco informacji na jego temat. Dzięki temu już wkrótce będziemy mogli cieszyć się owocami aronii prosto z własnego ogródka.

Aronia jest krzewem z rodziny różowatych, który w naturalnych warunkach rośnie w Ameryce Południowej. Występują dwa rodzaje aronii – czarna i czerwona, ale w odróżnieniu od chociażby popularnych czarnych i czerwonych porzeczek, tylko czarna odmiana jest jadalna i to właśnie ona jest najczęściej spotykana w naszych ogrodach. Krzew ten jest wyjątkowo bezproblemowy w uprawie – można go posadzić zarówno w warunkach pełnego słońca, jak i w cieniu wyższych krzewów i drzew, a będzie rósł tak samo dobrze. Aronia jest również odporna na kiepskie warunki atmosferyczne, zarówno na mróz, jak i na duże skoki temperatur.

Warunki uprawy aronii

Podczas gdy wiele roślin wymaga określonych typów gleb, aronia może rosnąć praktycznie wszędzie. Dobrze sprawdza się na glebach ciężkich i wilgotnych, ale również na lekkich i suchych. Co więcej, nie ma również większych wymagań co do odczynu podłoża. Będzie dobre rosła w różnych środowiskach, pod warunkiem, że nie będą one skrajnie zasadowe lub kwaśne. Warunkiem dobrego i intensywnego wzrostu aronii jest jej regularne przycinanie, które należy wykonywać po sezonie wegetacyjnym. Im więcej starych pędów przytniemy, tym więcej słońca i światła będzie dostawało się do wnętrza krzewu. Dzięki temu możemy liczyć na świeże pędy i sporo owoców w czasie zbiorów. Zdarza się jednak, że niektórzy ogrodnicy czy działkowcy wybierają aronię jako krzew żywopłotowy. Nie zależy im tak bardzo na owocach, jak na tym, by roślina była gęsta i nieprzejrzysta. Wtedy nie trzeba regularnie przycinać pędów. Wystarczy raz w roku nadać żywopłotowi określony kształt.

Odporna na szkodniki i choroby

Wybierając aronię jako krzew ogrodowy, możemy również mieć pewność, że nie będziemy spędzać wiele czasu na zwalczaniu szkodników czy chorób. Aronia jest odporna na choroby grzybowe, a także na szkodniki. Jeśli pojawiają się one i atakują inne rośliny, aronii najprawdopodobniej nie ruszą. Dużą zaletą aronii jest również fakt, że dosyć dobrze znosi chwilową suszę. Jednak jeśli okres bezdeszczowy się przedłuża, mogą się już pojawić problemy z plonowaniem. Jeśli więc zależy nam na dobrych zbiorach owoców aronii, trzeba zadbać o właściwe nawadnianie. Bez niego krzewy dosyć szybko zaczną więdnąć, schnąć, obniży się nie tylko ilość owoców, ale również ich właściwości odżywcze.

Nawadnianie aronii

Nawadnianie aronii można przeprowadzić na wiele sposobów. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju zraszacze ręczne, które nakłada się na węże ogrodowe. Jeśli jednak mamy dosyć dużą plantację lub krzaczków jest w ogrodzie naprawdę sporo, warto pomyśleć o linii nawadniającej, która będzie działała automatycznie i zadba o prawidłowe nawodnienie każdego dnia. Dzięki temu nawet, jeśli nie będzie nas w domu czy na działce, rośliny będą odpowiednio podlane. Nawadnianie aronii warto przemyśleć już na etapie sadzenia krzewów. Wiele form nawadniania wymaga bowiem przeprowadzenia prac w gruncie, co sprawia, że na gotowej plantacji możliwości mamy nieco ograniczone.

Kiedy zbierać owoce aronii?

Sezon zbioru aronii rozpoczyna się w sierpniu, gdy owoce stają się czarne i są zgromadzone w efektowne kiście. Zbiory zaczynamy wtedy, gdy wszystkie owoce są już dobrze wykształcone i wybarwione. Zbiory można przeprowadzać nawet do pierwszych przymrozków. Pod wpływem zimna owoce stają się łagodniejsze w smaku i są pozbawione goryczki. Dojrzała aronia nie opada z krzaka, dlatego też nie trzeba się spieszyć ze zbiorami w obawie, że część owoców spadnie i się zmarnuje. Aronia zarówno surowa, jak i przetworzona jest prawdziwą bombą witaminową, zawierającą szereg witamin, minerałów i składników odżywczych. Co ważne, nawet poddana obróbce termicznej, wekowaniu, gotowaniu i innym kuchennym zabiegom, aronia nie traci swoich właściwości w najmniejszym stopniu. Warto więc owoce jeść na surowo, ale również robić z nich przetwory, które dostarczą nam witamin w sezonie jesienno-zimowym.